fearless wedding photographer ispwp wedding photographer ispwp wedding photographer
dr5000.com, logo

Jesteśmy rodzeństwem, które poza więzami krwi
połączyła ogromna pasja, zawód i wspólne cele.

Szkolimy » Filmy o fotografii
7 maja 2017
24 sierpnia 2019
Rafał Krasa

„Zapisz jako…”

archiwizacja danychTym razem opowiadamy o danych cyfrowych. Opowiadamy o rodzajach danych, o nośnikach danych, o sposobach i procedurach, które od lat skutecznie zabezpieczają efekty naszej pracy. Niestety skuteczna archiwizacja jest nieco bardziej skomplikowana niż „wrzucić pliki na zewnętrzną macierz RAID”, ale skoro my sobie z tym poradziliśmy, to poradzi sobie każdy! Dobrego seansu ;)

Uprzedzając powódź maili na naszej skrzynce, odpowiedzi na wszelkie pytania lub wątpliwości dotyczące dostępu do filmu znajdują się w sklepie, w dziale „Pytania i odpowiedzi”..

Link do sklepu:
Wykup subskrypcję filmu na sklep.dr5000.com

Linki bezpośrednie do dla subskrybentów:
http://youtu.be/hK4uUNww6h0
http://youtu.be/dj_oO3jB1TE

Wpis: „Zapisz jako…”

Pytania i odpowiedzi

Jeśli masz problem z zakupem, dostępem do filmu lub nie wiesz jak działa sprzedaż, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdzie w sklepie, w dziale „Pytania i odpowiedzi”.

Na wiele pytań odpowiada również film „Lepsze czasy”

Podobne wpisy:
fotografia ślubna warszawa, zdjęcia ślubne warszawa, „Sony A7 III bez tajemnic”Filmy o fotografii8 marca 20208 marca 2020DR5000.com

„Sony A7 III bez tajemnic”

„Sony A7 III bez tajemnic” to 108 minut informacji, tricków oraz naszych ustawień i rozwiązań w pracy z aparatem Sony A7 III. Przez niespełna 2 godziny zaglądam do każdej pozycji w menu, opowiadam o każdej funkcji, włączam ją i wyłączam, tłumaczę technologie jakie za tym wszystkim stoją, a wreszcie opowiadam o konsekwencjach wprowadzania poszczególych ustawień i pokazuję nasze ustawienia. Jeśli Sony A7 III wciąż stanowi dla Ciebie Enigmę, wciąż zaskakują Cię ostrzeżenia, komunikaty i wciąż okazuje się, że nie wiadomo dlaczego funkcja w menu, której potrzebujesz jest niedostępna, to film, który koniecznie musisz zobaczyć. To instrukcja obsługi, z przykładami, omówieniami, (...).

fotografia ślubna warszawa, zdjęcia ślubne warszawa, „Błysk wyzwolony”Filmy o fotografii26 listopada 201824 sierpnia 2019DR5000.com

„Błysk wyzwolony”

„Błysk wyzwolony” to kontynuacja filmu „Źródła błysku”, a ten odcinek poświęcony jest wyzwalaniu błysku. Każdy błysk musi zostać jakoś wyzwolony, najlepiej w odpowiednim miejscu, z odpowiedniej odległości i zawsze. W różnych warunkach sprawdzają się różne rozwiązania i opowiadamy o nich wszystkich. Również w kliniczny sposób, wciąż bez nawiązania do pracy ze światłem błyskowym. Jak działają, kiedy działają i co potrafią, a czego nie potrafią. My przez pierwsze prawie 3 lata pracy nie byliśmy w stanie dobrać niezawodnego i sprawnego systemu wyzwalania, aż do momentu, gdy wyłożyliśmy na stół plik pieniędzy i kupiliśmy sobie na raz prawie wszystkie modele jakie były (...).

fotografia ślubna warszawa, zdjęcia ślubne warszawa, Pol’and’Rock!Filmy o fotografii5 sierpnia 201816 lutego 2020Rafał Krasa

Pol’and’Rock!

Woodstock, Woodstock i po Pol’and’Rocku! Woodstocku już nie ma, ale to wciąż najbardziej żywa, najcudowniejsza i jedna z największych imprez na całym świecie! I choć bardzo, bardzo chcieliśmy tam być, ostatecznie nie było nas na tegorocznym Woodstocku Pol’and’Rocku. To złe wieści.

Są jednak też dobre :) Jest nam smutno, może wręcz przykro, że nie było nas na festiwalu, postanowiliśmy więc festiwal sprowadzić na nasz kanał. Od teraz „Czas relasku” staje się filmem ogólnodostępnym dla każdego i każdy, o dowolnej porze roku będzie mógł wrócić na Woodstock i zobaczy jak od zaplecza powstali „Ludzie Woodstocku” oraz „Ludzie Woodstocku 2”. (...).

13 komentarzy

Informatyk
8 maja 2017

Cześć,
Oglądałem film i mówicie o maku, pokazujecie. MBA, a potem jest wzmianka o RAID w stacjonarce. Czy ten komputer tez pracuje na OS X? Sam szukam maka do zdjeć i filmów i nie ma żadnej dostępnej opcji która spełnia moje wymagania. Zastanawiam mnie stabilność takiego rozwiązania do profesjonalnych zastosowań. Możecie tez odp na mail :)

DR5000.com
8 maja 2017

Jeśli poszukujesz komputera stacjonarnego, takiego blaszaka, to szukaj w Allegro frazy: „Mac Pro 5.1”. Stabilność jak każdego profesjonalnego komputera Apple, „rock solid”.

Informatyk
8 maja 2017

Tak, znam dobrze maki (używam ich od 2008 roku). Problem z 5.1 to wparcie systemu (Apple obcina je starszym kompom), brak procków z quick sync (poza foto, montuję filmy). Macie na to jakąś radę? Nowy MP też ma stare procki (2013) i można zapomnieć o RAID.

DR5000.com
8 maja 2017

RAID programowy mamy chyba od OS X 10.7 i nigdy nie sprawiał najmniejszego problemu. My na tych „starych prockach” montujemy 4K również bez najmniejszych problemów, bo Xeony to fenomenalne procki. Komputer to temat na przynajmniej bardzo duży odcinek, ale to chyba jeszcze nie czas na taki film. Może kiedyś.

Daniel
8 maja 2017

Codziennie robię kilka zdjęć ( w rawach ) i kopiuję je do laptopa ( tworzę jeden folder na każdy miesiąc plus kilka osobnych na większe wydarzenia czy jakieś serie ) w tych folderach wybieram najlepsze pliki które ładuje do lightrooma a z niego do osobnego folderu na „gotowe ” zdjęcia resztę archiwizuje raz w miesiącu na osobnym dysku ( z początkiem każdego miesiąca dysk w laptopie jest pusty ) . Pozostaje problem z rawami jak skutecznie całe foldery konwertować do dng ( ma to wgl sens )?
Czy taki osobny konwerter od np. adobe jest dobrym rozwiązaniem ?

DR5000.com
8 maja 2017

Danielu, o kurcze! Widziałeś film? #bójsięboga :)

Daniel
8 maja 2017

Może inaczej to ujmę :)
Czy taki konwerter od adobe jest okej czy jest jakiś lepszy, wygodniejszy sposób ?

DR5000.com
8 maja 2017

Każdy konwerter jest taki sam, a o tym DLACZEGO akurat tym konwerujemy my, jest w filmie na 19:12. Nie konwersja jest tu ważna. Ale w filmie też masz swoją rolę Ty sam – dokładnie Twój schemat postępowania z danymi opisaliśmy na 23:50 i jest to skrajnie niebezpieczna procedura. Pytanie nie brzmi „czy”, a „kiedy” utracisz dane. Absolutnie nie zastanawiaj się czym konwertować, a pędź na ratunek swoich zdjęć. Poważnie.

Daniel
8 maja 2017

Okej teraz wszystko jasne :)
Ten dysk 1 TB ma wszystkie zdjęcia i filmy jakie zrobiłem przez ostanie lata nie ma opcji żeby nie miał kopii zapasowej , póki co muszą to być dwa dyski usb , po obejrzeniu filmu wiem że trzeba to zmienić i jak tylko będę mógł zastosuje wasz system :)

12 maja 2017

Dobry film, dzięki. Mam tylko pytanie, bo tej informacji zabrakło mi przy okazji tego tematu – jak podchodzicie do żywotności kart SD? Co ile je wymieniacie i czy w ogóle to robicie? Kiedyś spotkałem się z praktyką wymiany kart co sezon, tylko nie wiem czy to jest zasadne.

Karol
26 sierpnia 2017

Witajcie,
Film jest świetny. Skorzystałem z wielu podpowiedzi i wprowadziłem podobne rozwiązanie odnośnie do synchronizacji do chmury itd.

Trochę minęło od momentu publikacji, ale dopiero teraz, po kilkukrotnych informacjach w mediach o sytuacjach, że „hakerzy” zaszyfrowali komuś dane (ktoś otworzył przesłanego wirusa), przyszło mi do głowy, że rozwiązanie, które przedstawiacie (i które sam zacząłem stosować), chroni was przed utratą danych w sensie uszkodzenia nośnika, ale zupełnie nie chroni w przypadku zaszyfrowania…

Jeśli opisywane przez Was rozwiązanie, automatycznie synchronizuje dane do archiwum i chmury, to czy w przypadku zaszyfrowania danych np. przez jakiegoś „wirusa”, te dane (pliki o takich samych nazwach i rozszerzeniach, ale zmienionej zawartości), nie nadpiszą się w archiwum i chmurze, powodując, że w jednym momencie tracicie wszystko?

Jeśli źle zrozumiałem logikę kopii zapasowej opartej na automatycznej synchronizacji, to poprawcie mnie proszę, ale jeśli nie to, czy macie na taką sytuacją jakieś rozwiązanie?

DR5000.com
27 sierpnia 2017

To o czym piszesz to już zagadnienie z innej dziedziny, bo to jest bezpieczeństwo samej sieci. Oczywiście bardzo ogólna odpowiedź jest prosta – do tego typu urządzenia należy zabezpieczyć dostęp z zewnątrz, np. za pomocą firewalla w routerze i NASie oraz nie otwierać załączników od nieznanych nadawców. Na ile znana jest nam sprawa, szyfrowanie dotyczy wyłącznie Windowsów, my zalecamy używanie systemów macOS, a proces infekowania wymaga akcji użytkownika komputera. W przypadku NASu jeszcze trudniej byłoby uszkodzić dane w ten sposób. Temat bezpieczeństwa w sieciach, bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych, ataków, wirusów, szyfrowania danych czy bezpieczeństwa haseł to całkowicie inna dziedzina i w zasadzie w całości wykracza już poza tematykę naszych filmów.

24 listopada 2017

Nieźle, lubię to Twoje zafascynowanie procesami technologicznymi ;)
Szkoda że nie było nic o samym procesie przetwarzana danych, mam nadzieję, że o tym jeszcze kiedyś będzie :)
fajny trik z konwertowaniem do DNG, dodałbym tutaj automatyczne tworzenie smart previews, które bardzo przyśpiesza samą pracę a powinno być wykonywane na etapie konwersji/importu do katalogu.

Wspomniałeś o dodatkowym dysku robiącym kopie w TimeMachine, jak ten dysk jest sformatowany, pod jaki system plików? FAT32, exFAT czy NTFS ? Bo chyba niestety z NTFS nie działa.
Jaki system plików posiadacie na każdym z dysków? ujednolicony? który? Jeśli było w filmie to wybacz, sporo informacji, łatwo przeoczyć ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *