fearless wedding photographer ispwp wedding photographer ispwp wedding photographer
dr5000.com, logo

Jesteśmy rodzeństwem, które poza więzami krwi
połączyła ogromna pasja, zawód i wspólne cele.

Szkolimy » Filmy o fotografii
29 stycznia 2015
25 października 2017
Rafał Krasa

Wygodne jak profile

fotografia autofokus

Link bezpośredni: http://www.youtube.com/watch?v=qDKASIy6ZTg
Wpis: Wygodne jak profile

Przy okazji tematu warsztatów, z komentarzy na ich temat wynikło, że niewielu zrozumiało jak wygląda nasza praca od strony komputera. Akurat teraz jesteśmy w trakcie tworzenia nowych profili, dla nowych aparatów i pomyślałem, że to idealny moment, aby powiedzieć coś więcej na ten temat. Zapraszam więc na film, w którym tłumaczę jak chłop krowie na miedzy :)

Edit z godziny 23:00, czyli mój komentarz z Facebooka:

Chwilę mnie nie było i padło sporo pytań, odpowiadam więc zbiorczo. Jeśli po obejrzeniu tego filmu zapamiętaliście jedynie „color checker”, to jesteście w ogromnym błędzie. Profil z ColorCheckera, wykonany zgodnie z instrukcją obsługi, będzie wyglądał mniej więcej jak „Camera Standard”. Co ciekawe ColorCheckera można wręcz wydrukować sobie w lokalnym labie i też będzie działał… Niestety nie będzie filmu o tworzeniu profili i kolorach, bo to dużo skomplikowanej wiedzy, której zwyczajnie nie jestem w stanie przekazać przez jutuba, a tym bardziej przez Wasze monitory, które skrajnych kolorów zwyczajnie nie wyświetlają. Nie można o tym „gdzieś poczytać”, bo to nasz autorski sposób, to ja opracowałem te profile i w filmie wyraźnie powiedziałem, że ja zdecydowałem o ich ostatecznym kształcie – tak więc wiedzę na temat naszych kolorów można zdobyć wyłącznie od nas. Może niepotrzebnie podniosę temperaturę, ale jedyne co mogę zaproponować to zaprosić na warsztaty. Tam będziemy mieli monitory, kalibratory, odpowiednie światło i będziemy tłumaczyli od początku do końca. Ja nie jestem w stanie inaczej wszystkiego wytłumaczyć. Raz jeszcze zacytuję sam siebie: „Praca nad kolorami zaczyna się już w momencie kadrowania.”, także proszę wyrzućcie z siebie przekonanie, że ColorChecker załatwi sprawę. Błagam, obejrzyjcie ten film ze zrozumieniem każdego wypowiedzianego zdania – ja w filmie nawet słowem nie wspomniałem o ColorCheckerze, a nazwę „ColorChecker 2.1” nadałem ja sam i równie dobrze ten profil mógłby nazywać się DR.color 2.1. Wyrzucicie pieniądze w błoto i będziecie mieli do nas pretensje, że oszukujemy. Wzornik barw jest narzędziem, a co z nim zrobicie zależy od Was i Waszej wiedzy.

Podobne wpisy:
fotografia ślubna warszawa, zdjęcia ślubne warszawa, „Błysk wyzwolony”Filmy o fotografii26 listopada 201824 sierpnia 2019DR5000.com

„Błysk wyzwolony”

„Błysk wyzwolony” to kontynuacja filmu „Źródła błysku”, a ten odcinek poświęcony jest wyzwalaniu błysku. Każdy błysk musi zostać jakoś wyzwolony, najlepiej w odpowiednim miejscu, z odpowiedniej odległości i zawsze. W różnych warunkach sprawdzają się różne rozwiązania i opowiadamy o nich wszystkich. Również w kliniczny sposób, wciąż bez nawiązania do pracy ze światłem błyskowym. Jak działają, kiedy działają i co potrafią, a czego nie potrafią. My przez pierwsze prawie 3 lata pracy nie byliśmy w stanie dobrać niezawodnego i sprawnego systemu wyzwalania, aż do momentu, gdy wyłożyliśmy na stół plik pieniędzy i kupiliśmy sobie na raz prawie wszystkie modele jakie były (...).

fotografia ślubna warszawa, zdjęcia ślubne warszawa, Pol’and’Rock!Filmy o fotografii5 sierpnia 201824 sierpnia 2019Rafał Krasa

Pol’and’Rock!

Woodstock, Woodstock i po Pol’and’Rocku! Woodstocku już nie ma, ale to wciąż najbardziej żywa, najcudowniejsza i jedna z największych imprez na całym świecie! I choć bardzo, bardzo chcieliśmy tam być, ostatecznie nie było nas na tegorocznym Woodstocku Pol’and’Rocku. To złe wieści.

Są jednak też dobre :) Jest nam smutno, może wręcz przykro, że nie było nas na festiwalu, postanowiliśmy więc festiwal sprowadzić na nasz kanał. Od teraz „Czas relasku” staje się filmem ogólnodostępnym dla każdego i każdy, o dowolnej porze roku będzie mógł wrócić na Woodstock i zobaczy jak od zaplecza powstali „Ludzie Woodstocku” oraz „Ludzie Woodstocku 2”. (...).

fotografia ślubna warszawa, zdjęcia ślubne warszawa, Wielka przeprowadzkaFilmy o fotografii18 lipca 201824 sierpnia 2019DR5000.com

Wielka przeprowadzka

Szanowni, Nasi Drodzy, Kochani!

Ogłaszamy wielką przeprowadzkę! A wręcz migrację! Od teraz wszystkie filmy płatne będą pojawiały się na naszym profilu na Vimeo. Absolutnie nie zamykamy kanału na Youtubie, Youtube pozostaje naszą podstawową platformą i nadal będziemy publikowali tam filmy, ale nie będą to filmy płatne. Te właśnie przenieśliśmy na Vimeo.

Bez obaw, każdy kto wykupił subskrypcję na Youtubie, będzie mógł bezpłatnie przetransferować wszystkie swoje zakupy do Vimeo. Przygotowaliśmy w tym celu specjalny formularz, a cała procedura opisana jest w dziale „Pytania i odpowiedzi”. Z czasem, pewnie z końcem roku filmy płatne całkowicie znikną z Youtuba, ale już (...).

27 komentarzy

29 stycznia 2015

Już oglądam…:) Pzdr

Krzysztof
29 stycznia 2015

Wrzuciłbym tutaj słynny wśród młodzieży gif z prof. Bartoszewskim podpisany: „Wincyj WINCYJ!!!”

Nareszcie podrzucacie filmy częściej. Zamierzacie może zrobić jeden o godnych polecenia lekturach o fotografii? Skąd musieliście czerpać wiedzę ;)

29 stycznia 2015

Dzięki za film. Natomiast mam pytanie – czy profile tworzyć na każdy rodzaj oświetlenia, czy wystarczy jeden np. w słoneczny dzień. Kiedyś pisaliście że tworzycie inne dla każdego obiektywu i aparatu jak dobrze pamiętam, natomiast w tym filmie widać zdjęcia w dwóch różnych sceneriach a mówisz że posługiwałeś się tym samym profilem ( dzień – żarowe). Wasza filozofia zdjęć bez obróbki bardzo mi się podoba. To trochę jak powrót do czasów analogowych :)
Pozdrawiam

29 stycznia 2015

Witam kochani jak zawsze klasa …Tu moje pytanie bo jak tworzyć profil w LR5 tam gdzie jest napisane kalibracja aparatu fotograficznego za Chiny nie wiem … Druga sprawa zawsze się czyta jak robi się w RAW to po co ustawiać np kontrast w aparacie czy to coś daje ?

CY
29 stycznia 2015

Kolejny świetny filmik:)

29 stycznia 2015

Jestem pod wrażeniem. Od razu nasuwa się kilka pytań, z których większość zaczyna się na jak… Warsztaty ok tylko za drogo, ale myślę, że taki materiał pokazowy, w którym pokazywalibyście jak zrobić taki profil dla jednego body i obiektywu chciałoby w niższej cenie kupić wiele osób. Pozdrawiam i czekam na więcej.

29 stycznia 2015

Dobra robota. Dziękuję….

szon
29 stycznia 2015

możecie pokazać w jaki sposób stworzyliście ten profil? pasujący do różnych puszek i szkieł

Bozena
29 stycznia 2015

Kurcze, nie chcecie przypadkiem udostępnić profilu 2.1? ;) Mam podobną specyfikację sprzętową ale póki co brak color checkera. Pozdrawiam!

Verime
29 stycznia 2015

Podziwiam was! Cała moja wiedza i sposób pracy, daje mi do myślenia, po obejrzeniu tego filmiku. POZDROWIENIA DLA WAS i DZIĘKUJĘ, ZA PODZIELENIE SIĘ WASZĄ WIEDZĄ I DOŚWIADCZENIEM!

Patryk
29 stycznia 2015

Wszystko fajnie i super. Ale tak się zastanawiam. Czy przy profilach nie musicie tworzyć ich przy każdych warunkach oświetleniowych? Pewnie głupie pytanie, ale z tego, co wyczytałem to chyba to jest naturalne postępowanie?

Radek
29 stycznia 2015

Super filmik :) myślałem, że się dowiem jak zrobić swój profil do swojego d700…ehh..niedosyt :)

kris
29 stycznia 2015

Mam nadzieję, że wasze nowe D750 są już z czarną kropką :)

Paweł
29 stycznia 2015

Wszystkie zdjęcia były praktycznie wykonane przy świetle dziennym, lub z lampą która ma praktycznie tyle samo K co słońce. Bardziej ciekawi mnie wypowiedź odnośnie zdjęcia z lustrem. Otóż mówicie, że nie wprowadziliście kontrastu w aparacie, przecież nawet po wprowadzeniu do aparatu Lr nie czyta tych informacji więc po co je wprowadzać?? :)

DR5000.com
30 stycznia 2015

Na 6:10 wyraźnie widać, że zdjęcie wykonane jest na 2450K – to nie jest światło dzienne, a żarowe. Proszę oglądaj film ze zrozumieniem, bo wprowadzasz do obiegu błędne informacje. Te profile nadają się do WSZYSTKICH ZDJĘĆ – dla dowolnego korpusu, dla dowolnego rodzaju światła. A kontrast – dla satysfakcji, aby stawać się lepszym fotografem i z czasem wykształcić sobie „widzenie kontrastu” w otaczającym świecie.

Sławek
29 stycznia 2015

Oglądam i oglądam super opanowanie programu.Tworzenie profili wyższa szkoła jazdy. Dzięki za udostępnienie materiału.
Pozdrawiam Sławek.

Robert
30 stycznia 2015

Na poczatku bardzo dziekuje za kolejny genialny film.
Mam pytanie dotyczáce profili. Tak jak ktos juz wspomnial mowiliscie kiedys o roznych profilach do roznych aparatow i obiektywow wzyajac Color Checker-a. Teraz jestem bardzo ciekawy jak zrobi jeden profil ktory mozna uwywac w roznych warunkach oswietleniowych i z roznymi korpusami.
Nie oczekuje gotowej recepty ale za wskazowki lub linki do stron.
Z gory pieknie dziekuje

30 stycznia 2015

Świetny filmik jednak za krótki ;) Również przyłączam się do prośby o udostępnienie profili :)
Jestem ciekawy jak wygląda porównanie zdjęcia z D800 przy zastosowaniu profilu ColorChecer 2.1 i Camera Vivid ?

30 stycznia 2015

Po ostatnim komentarzu, no rzeczywiście Color Checkera mam i kupiłem go po pierwszych waszych filmikach i potwierdzam, że nigdzie w sieci nie ma metody na przesuwanie pinów w profilu. Generalnie fajnie, że pokazałeś, że można i myślę teraz wiele osób włącznie ze mną będzie kminić jak to zrobić – kwestia czasu :)

PrzemoC
30 stycznia 2015

Potrzebne jest jeszcze takie narzędzie jak Adobe DNG Profile Editor. Zakładam że robisz zdjęcie z tablicą ColorChecker następnie tworzysz suchy skalibrowany profil aparatu (bez dodatków). Przypisujesz ten profil do normalnego zdjęcia (np zdjęcie z pleneru jak w filmiku) w lightroomie. Plik ze zdjęciem z przypisanym profilem (DNG) otwierasz w Adobe DNG Profile Editor i tam masz odpowiednie suwaczki którymi edytujesz poszczególne składowe np zaznaczasz pipetą kolor skóry, trawy, nieba itp. W każdym pobranym pipetą swatchu, korygujesz wartości HSL, dodatkowo masz zakładkę z krzywymi dla ogólnego zdjęcia (zwiększenie kontrasu, rozjaśnianie itp). Na koniec jak już skorygujesz kolory, zapisujesz profil z nową nazwą i gotowe. Analogicznie można obrobić to samo zdjęcie w lightroomie, w zakładce HSL. Jedyna różnica jest taka że w lightroomie musisz to zapisać jako preset, a za pomocą color checkera + DNG Profile Editor zapisujesz jako gotowy profil.

30 stycznia 2015

Dzięki za odpowiedź – tak rzeczywiście przechodziłem ten proces z DNG edytorem, stąd napisałem o ustawianiu pinów. Generalnie bardziej chodzi o jakieś generalne zasady, jak te piny przesuwać, dla poszczególnych kolorów. Jeżeli ma się to odbywać na oko to byłoby to bardzo dużo pracy i zero gwarancji, że coś co zadziała na jednym zdjęciu zadziała na innym.

Jakub
17 grudnia 2016

No i po warsztatach… ;)

30 stycznia 2015

Mam nadzieję że DR5000 nie udostępnią profili. Wszyscy chcą tylko gotowe recepty. Sęk w tym żeby samemu zacząć szukać. Jak dla mnie dali już wiele wiedzy. (Dla mnie film o ostrości to nic nowego – nie powiem że wszystko idealnie stosuję ale ta wiedza to podstawy – niemniej film świetny) A może jak sami zaczniecie szukać odkryjecie coś nowego? Może warto pomyśleć nad tym co napisał DR5000 że praca nad kolorami zaczyna się w momencie kadrowania? Albo kilka wskazówek które napisał „PrzemoC”.

robert
29 marca 2015

Taaa Szymonie,
„Wszyscy chcą tylko gotowe recepty” – hmm no nie wiem bo za wyjątkiem Bozeny która zapytała się o możliwość użyczenia profilu, to tak wszyscy chcą ale dowiedzieć się JAK TO ZROBIĆ!!!
Może zacznij czytać ze zrozumieniem, to nie boli.

Michał
3 lutego 2015

Mam trudną do usunięcia aberację chromatyczną po wykonaniu profilu

Witek
1 marca 2017

świetne kolory po wprowadzeniu color checkera, na d800 nawet się nie mogę zbliżyć kolorami do waszych, udostępniacie profile color checkera czasem do ściągnięcia?

DR5000.com
1 marca 2017

Nie jest możliwe „udostępnienie” Color Checkera. Wszystko na ten temat jest we „Władcy barw”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *