fearless wedding photographer ispwp wedding photographer ispwp wedding photographer
dr5000.com, logo

Jesteśmy rodzeństwem, które poza więzami krwi
połączyła ogromna pasja, zawód i wspólne cele.

Szkolimy » Filmy o fotografii
29 stycznia 2015
30 kwietnia 2020
Rafał Krasa

Wygodne jak profile

fotografia autofokus

Link bezpośredni: http://www.youtube.com/watch?v=qDKASIy6ZTg
Wpis: Wygodne jak profile

Przy okazji tematu warsztatów, z komentarzy na ich temat wynikło, że niewielu zrozumiało jak wygląda nasza praca od strony komputera. Akurat teraz jesteśmy w trakcie tworzenia nowych profili, dla nowych aparatów i pomyślałem, że to idealny moment, aby powiedzieć coś więcej na ten temat. Zapraszam więc na film, w którym tłumaczę jak chłop krowie na miedzy :)

Edit z godziny 23:00, czyli mój komentarz z Facebooka:

Chwilę mnie nie było i padło sporo pytań, odpowiadam więc zbiorczo. Jeśli po obejrzeniu tego filmu zapamiętaliście jedynie „color checker”, to jesteście w ogromnym błędzie. Profil z ColorCheckera, wykonany zgodnie z instrukcją obsługi, będzie wyglądał mniej więcej jak „Camera Standard”. Co ciekawe ColorCheckera można wręcz wydrukować sobie w lokalnym labie i też będzie działał… Niestety nie będzie filmu o tworzeniu profili i kolorach, bo to dużo skomplikowanej wiedzy, której zwyczajnie nie jestem w stanie przekazać przez jutuba, a tym bardziej przez Wasze monitory, które skrajnych kolorów zwyczajnie nie wyświetlają. Nie można o tym „gdzieś poczytać”, bo to nasz autorski sposób, to ja opracowałem te profile i w filmie wyraźnie powiedziałem, że ja zdecydowałem o ich ostatecznym kształcie – tak więc wiedzę na temat naszych kolorów można zdobyć wyłącznie od nas. Może niepotrzebnie podniosę temperaturę, ale jedyne co mogę zaproponować to zaprosić na warsztaty. Tam będziemy mieli monitory, kalibratory, odpowiednie światło i będziemy tłumaczyli od początku do końca. Ja nie jestem w stanie inaczej wszystkiego wytłumaczyć. Raz jeszcze zacytuję sam siebie: „Praca nad kolorami zaczyna się już w momencie kadrowania.”, także proszę wyrzućcie z siebie przekonanie, że ColorChecker załatwi sprawę. Błagam, obejrzyjcie ten film ze zrozumieniem każdego wypowiedzianego zdania – ja w filmie nawet słowem nie wspomniałem o ColorCheckerze, a nazwę „ColorChecker 2.1” nadałem ja sam i równie dobrze ten profil mógłby nazywać się DR.color 2.1. Wyrzucicie pieniądze w błoto i będziecie mieli do nas pretensje, że oszukujemy. Wzornik barw jest narzędziem, a co z nim zrobicie zależy od Was i Waszej wiedzy.

Podobne wpisy:
fotografia ślubna warszawa, zdjęcia ślubne warszawa, „Sony A7 III bez tajemnic”Filmy o fotografii8 marca 202014 maja 2020DR5000.com

„Sony A7 III bez tajemnic”

Wszelkie informacje na temat filmu „Sony A7 III bez tajemnic” zostały przeniesione na stronę produktu w naszym sklepie: https://sklep.dr5000.com/produkt-MOV0031.html.

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie dostępne są również inne nasze filmy: https://sklep.dr5000.com.

Wszelkie pytania lub wątpliwości dotyczące filmów, sprzedaż oraz dostępu do wykopionych treści znajdują się w sklepie, w dziale „Pytania i odpowiedzi”.

fotografia ślubna warszawa, zdjęcia ślubne warszawa, „Błysk wyzwolony”Filmy o fotografii26 listopada 201814 maja 2020DR5000.com

„Błysk wyzwolony”

Wszelkie informacje na temat filmu „Błysk wyzwolony” zostały przeniesione na stronę produktu w naszym sklepie: https://sklep.dr5000.com/produkt-MOV0026.html.

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie dostępne są również inne nasze filmy: https://sklep.dr5000.com.

Wszelkie pytania lub wątpliwości dotyczące filmów, sprzedaż oraz dostępu do wykopionych treści znajdują się w sklepie, w dziale „Pytania i odpowiedzi”.

fotografia ślubna warszawa, zdjęcia ślubne warszawa, Pol’and’Rock!Filmy o fotografii5 sierpnia 201830 kwietnia 2020Rafał Krasa

Pol’and’Rock!

Woodstock, Woodstock i po Pol’and’Rocku! Woodstocku już nie ma, ale to wciąż najbardziej żywa, najcudowniejsza i jedna z największych imprez na całym świecie! I choć bardzo, bardzo chcieliśmy tam być, ostatecznie nie było nas na tegorocznym Woodstocku Pol’and’Rocku. To złe wieści.

Są jednak też dobre :) Jest nam smutno, może wręcz przykro, że nie było nas na festiwalu, postanowiliśmy więc festiwal sprowadzić na nasz kanał. Od teraz „Czas relasku” staje się filmem ogólnodostępnym dla każdego i każdy, o dowolnej porze roku będzie mógł wrócić na Woodstock i zobaczy jak od zaplecza powstali „Ludzie Woodstocku” oraz „Ludzie Woodstocku 2”. (...).

28 komentarzy

29 stycznia 2015

Już oglądam…:) Pzdr

Krzysztof
29 stycznia 2015

Wrzuciłbym tutaj słynny wśród młodzieży gif z prof. Bartoszewskim podpisany: „Wincyj WINCYJ!!!”

Nareszcie podrzucacie filmy częściej. Zamierzacie może zrobić jeden o godnych polecenia lekturach o fotografii? Skąd musieliście czerpać wiedzę ;)

29 stycznia 2015

Dzięki za film. Natomiast mam pytanie – czy profile tworzyć na każdy rodzaj oświetlenia, czy wystarczy jeden np. w słoneczny dzień. Kiedyś pisaliście że tworzycie inne dla każdego obiektywu i aparatu jak dobrze pamiętam, natomiast w tym filmie widać zdjęcia w dwóch różnych sceneriach a mówisz że posługiwałeś się tym samym profilem ( dzień – żarowe). Wasza filozofia zdjęć bez obróbki bardzo mi się podoba. To trochę jak powrót do czasów analogowych :)
Pozdrawiam

29 stycznia 2015

Witam kochani jak zawsze klasa …Tu moje pytanie bo jak tworzyć profil w LR5 tam gdzie jest napisane kalibracja aparatu fotograficznego za Chiny nie wiem … Druga sprawa zawsze się czyta jak robi się w RAW to po co ustawiać np kontrast w aparacie czy to coś daje ?

CY
29 stycznia 2015

Kolejny świetny filmik:)

29 stycznia 2015

Jestem pod wrażeniem. Od razu nasuwa się kilka pytań, z których większość zaczyna się na jak… Warsztaty ok tylko za drogo, ale myślę, że taki materiał pokazowy, w którym pokazywalibyście jak zrobić taki profil dla jednego body i obiektywu chciałoby w niższej cenie kupić wiele osób. Pozdrawiam i czekam na więcej.

29 stycznia 2015

Dobra robota. Dziękuję….

szon
29 stycznia 2015

możecie pokazać w jaki sposób stworzyliście ten profil? pasujący do różnych puszek i szkieł

Bozena
29 stycznia 2015

Kurcze, nie chcecie przypadkiem udostępnić profilu 2.1? ;) Mam podobną specyfikację sprzętową ale póki co brak color checkera. Pozdrawiam!

Verime
29 stycznia 2015

Podziwiam was! Cała moja wiedza i sposób pracy, daje mi do myślenia, po obejrzeniu tego filmiku. POZDROWIENIA DLA WAS i DZIĘKUJĘ, ZA PODZIELENIE SIĘ WASZĄ WIEDZĄ I DOŚWIADCZENIEM!

Patryk
29 stycznia 2015

Wszystko fajnie i super. Ale tak się zastanawiam. Czy przy profilach nie musicie tworzyć ich przy każdych warunkach oświetleniowych? Pewnie głupie pytanie, ale z tego, co wyczytałem to chyba to jest naturalne postępowanie?

Radek
29 stycznia 2015

Super filmik :) myślałem, że się dowiem jak zrobić swój profil do swojego d700…ehh..niedosyt :)

kris
29 stycznia 2015

Mam nadzieję, że wasze nowe D750 są już z czarną kropką :)

Paweł
29 stycznia 2015

Wszystkie zdjęcia były praktycznie wykonane przy świetle dziennym, lub z lampą która ma praktycznie tyle samo K co słońce. Bardziej ciekawi mnie wypowiedź odnośnie zdjęcia z lustrem. Otóż mówicie, że nie wprowadziliście kontrastu w aparacie, przecież nawet po wprowadzeniu do aparatu Lr nie czyta tych informacji więc po co je wprowadzać?? :)

DR5000.com
30 stycznia 2015

Na 6:10 wyraźnie widać, że zdjęcie wykonane jest na 2450K – to nie jest światło dzienne, a żarowe. Proszę oglądaj film ze zrozumieniem, bo wprowadzasz do obiegu błędne informacje. Te profile nadają się do WSZYSTKICH ZDJĘĆ – dla dowolnego korpusu, dla dowolnego rodzaju światła. A kontrast – dla satysfakcji, aby stawać się lepszym fotografem i z czasem wykształcić sobie „widzenie kontrastu” w otaczającym świecie.

Sławek
29 stycznia 2015

Oglądam i oglądam super opanowanie programu.Tworzenie profili wyższa szkoła jazdy. Dzięki za udostępnienie materiału.
Pozdrawiam Sławek.

Robert
30 stycznia 2015

Na poczatku bardzo dziekuje za kolejny genialny film.
Mam pytanie dotyczáce profili. Tak jak ktos juz wspomnial mowiliscie kiedys o roznych profilach do roznych aparatow i obiektywow wzyajac Color Checker-a. Teraz jestem bardzo ciekawy jak zrobi jeden profil ktory mozna uwywac w roznych warunkach oswietleniowych i z roznymi korpusami.
Nie oczekuje gotowej recepty ale za wskazowki lub linki do stron.
Z gory pieknie dziekuje

30 stycznia 2015

Świetny filmik jednak za krótki ;) Również przyłączam się do prośby o udostępnienie profili :)
Jestem ciekawy jak wygląda porównanie zdjęcia z D800 przy zastosowaniu profilu ColorChecer 2.1 i Camera Vivid ?

30 stycznia 2015

Po ostatnim komentarzu, no rzeczywiście Color Checkera mam i kupiłem go po pierwszych waszych filmikach i potwierdzam, że nigdzie w sieci nie ma metody na przesuwanie pinów w profilu. Generalnie fajnie, że pokazałeś, że można i myślę teraz wiele osób włącznie ze mną będzie kminić jak to zrobić – kwestia czasu :)

PrzemoC
30 stycznia 2015

Potrzebne jest jeszcze takie narzędzie jak Adobe DNG Profile Editor. Zakładam że robisz zdjęcie z tablicą ColorChecker następnie tworzysz suchy skalibrowany profil aparatu (bez dodatków). Przypisujesz ten profil do normalnego zdjęcia (np zdjęcie z pleneru jak w filmiku) w lightroomie. Plik ze zdjęciem z przypisanym profilem (DNG) otwierasz w Adobe DNG Profile Editor i tam masz odpowiednie suwaczki którymi edytujesz poszczególne składowe np zaznaczasz pipetą kolor skóry, trawy, nieba itp. W każdym pobranym pipetą swatchu, korygujesz wartości HSL, dodatkowo masz zakładkę z krzywymi dla ogólnego zdjęcia (zwiększenie kontrasu, rozjaśnianie itp). Na koniec jak już skorygujesz kolory, zapisujesz profil z nową nazwą i gotowe. Analogicznie można obrobić to samo zdjęcie w lightroomie, w zakładce HSL. Jedyna różnica jest taka że w lightroomie musisz to zapisać jako preset, a za pomocą color checkera + DNG Profile Editor zapisujesz jako gotowy profil.

30 stycznia 2015

Dzięki za odpowiedź – tak rzeczywiście przechodziłem ten proces z DNG edytorem, stąd napisałem o ustawianiu pinów. Generalnie bardziej chodzi o jakieś generalne zasady, jak te piny przesuwać, dla poszczególnych kolorów. Jeżeli ma się to odbywać na oko to byłoby to bardzo dużo pracy i zero gwarancji, że coś co zadziała na jednym zdjęciu zadziała na innym.

Jakub
17 grudnia 2016

No i po warsztatach… ;)

30 stycznia 2015

Mam nadzieję że DR5000 nie udostępnią profili. Wszyscy chcą tylko gotowe recepty. Sęk w tym żeby samemu zacząć szukać. Jak dla mnie dali już wiele wiedzy. (Dla mnie film o ostrości to nic nowego – nie powiem że wszystko idealnie stosuję ale ta wiedza to podstawy – niemniej film świetny) A może jak sami zaczniecie szukać odkryjecie coś nowego? Może warto pomyśleć nad tym co napisał DR5000 że praca nad kolorami zaczyna się w momencie kadrowania? Albo kilka wskazówek które napisał „PrzemoC”.

robert
29 marca 2015

Taaa Szymonie,
„Wszyscy chcą tylko gotowe recepty” – hmm no nie wiem bo za wyjątkiem Bozeny która zapytała się o możliwość użyczenia profilu, to tak wszyscy chcą ale dowiedzieć się JAK TO ZROBIĆ!!!
Może zacznij czytać ze zrozumieniem, to nie boli.

Michał
3 lutego 2015

Mam trudną do usunięcia aberację chromatyczną po wykonaniu profilu

Witek
1 marca 2017

świetne kolory po wprowadzeniu color checkera, na d800 nawet się nie mogę zbliżyć kolorami do waszych, udostępniacie profile color checkera czasem do ściągnięcia?

DR5000.com
1 marca 2017

Nie jest możliwe „udostępnienie” Color Checkera. Wszystko na ten temat jest we „Władcy barw”.

Dziwią mnie pytania większości tu zamieszczonych . Fakt kurs jest drogi ale tyle samo kosztuje np dla początkujących uczący takich podstaw co to przysłona , czas, jak włączyć aparat , co to są tryby manual, auto itd. Czy to jest drogo ? porównując to co napisałem to nie .
Sami piszecie ,że szukaliście tego czy tamtego i nie potraficie znaleźć …( zresztą tak jak ja ) …
Rafał z Dianą to znaleźli , wymyślili , doszli do tego …wiec jeśli tego nie ma nigdzie to jest to w cenie prawda?
Dla niektórych osób sesja za 50 zł jest drogo ( mieliście tak ? ,( ja się z tym spotkałem ) Ludzie myślą że to za drogo to niech wezmą telefon i cykają fotki ale czy uzyskają zajefajną ostrość w punkcie, który chcą i czy bokeh będzie zajefajny a ustawienie osoby na zdjęciu i emocje z tym związane, że każdy kto zobaczy ( jak na zdjęciach np dr5000) powie wow ! też chcę mieć takie zdjęcie ?
Nie powiem gdzie i od kogo on-line za kurs zapłaciłem 400 zl tanio prawda ? z tym ,że żadnych materiałów nie otrzymałem , pomoc …no wiesz to i to ale bez konkretów . Więc kasa poszła do kosza ..chociaz i tak wszystko sobie nagrałem i część zapisałem to i tak na nie wiele się przydało bo każde zdjęcie jest inne i tu bym potrzebował zgodnych profili ….jak w tych warsztatach …
Dlaczego bronię R i D ? Dlatego ,że sami spotykacie się na co dzień z pytaniem czy nie można taniej a Ty w tym momencie myślisz pasja pasją ale za darmo nie będę siedział robił zdjęcia a potem godzinami jeszcze obrabiał … dlatego od zorganizowania miejsca na kurs po wykład i wszystko to co dla Nas maja w co włożyli swoje pieniądze i siły a także nie oszukujmy się chcą trochę na tym zarobić co jest rzeczą naturalną ( bo Ty np ślubu też nie robisz za darmo bo 1) aparat masz i ie musisz na ten ślub kupić nowego . 2) klisz nie potrzebujesz kupować bo to cyfrówka … 3) Dobrze się zabawisz, zjesz , może kielicha wypijesz na zdrowie pary młodej za darmo (!!!) 4) jedyne koszty finansowe jakie poniesiesz to zakup foto-książki czy wykonanie plakatu , czy jakiś pendrive na który zgrasz zdjęcia, film … co powiedzmy ze stówkę będzie kosztowało to powiedzmy ,że 3900 zł za co bierzesz ????!!! Ja myślę, że za swój poświęcony czas na zdjęcia i obróbkę , swoją gwarancję, że zdjęcia będą bardzo dobrej jakości , za swój wkład w sprzęt jaki zakupiłeś , za wiedzę jaką posiadasz by zdjęcia były wyjątkowe i zadowolenie klienta z twej twórczości , za koszty i czas poświęcony na zakupie książek , kursów i szkoleń od początku przygody z fotografią …
Puenta : Jak byście się czuli jak klient by zapytał Was czy nie moglibyście obniżyć ceny do …ka który śluby robi za 250 zł
Myślę,że każdy zrozumiał … i powiem ,że za ten wpis nie mam nic od DR5000 , został napisany czysto emocjonalnie z mojej strony . Na warsztatach nie byłem , ale zbieram pieniądze bo chcę posiąść wiedzę jaka mają a jakiej nikt inny nie oferuje bo to świadczy o tym ,że doszedłeś tutaj i czytasz ten komentarz . Pozdrawiam Dianę i Rafała oraz czytających i mam nadzieję ,że z kimś z Was spotkam się na kwietniowych warsztatach ” światło i kolor ” bo jak zauważycie w moim pf to błądzę w tym temacie jak dzieci we mgle i wciąż szukam dobrego rozwiązania aż w końcu zdecydowałem się na te warsztaty bo ie widzę innej drogi , która zadowoliła by moich przyszłych klientów w 100 % a od tego roku stawiam na rozwój swoich pasji czego i Wam wszystkim życzę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *