Jesteśmy rodzeństwem, które poza więzami krwi
połączyła ogromna pasja, zawód i wspólne cele.

Warsztaty z DR5000

24 Sty 2015, 11:35:55
warsztaty fotograficzne

Zanim powstał pierwszy film, o warsztatach nie myśleliśmy wcale. Mieliśmy wręcz przekonanie, że całe nasze społeczeństwo woli kupić nowy, lepszy aparat niż dowiedzieć się jak lepiej kadrować lub ostrzyć. Okazało się jednak, że wiedza też ma swoich adresatów. Po uruchomieniu kanału na Youtubie, każdego tygodnia dostawaliśmy wiadomości z pytaniami dotyczącymi warsztatów i z czasem przekonaliśmy się, że musimy wreszcie rozpocząć pracę przynajmniej nad programem. Jednak po ostatnim filmie nasza działalność ograniczyła się właściwie do odpisywania wyłącznie na pytania o warsztaty. Tak więc proszę - oto warsztaty fotograficzne jakich jeszcze nie było! Wprost zalejemy Was wiedzą! W dwa dni powiemy o wszystkim czego nauczyliśmy przez kilka lat pracy - od początku naszego istnienia na rynku, przez sprzęt, techniki fotograficzne, aż po pracę z plikami RAW i prowadzenie działalności gospodarczej. Damy Wam kompleksową wiedzę, która doprowadziła nas do miejsca, w którym znajdujemy się dziś i możliwe, że oszczędzi Wam lata fotograficznego błądzenia po omacku. Spróbujemy zarazić Was naszą radością, zaangażowaniem, naszymi standardami i nastawieniem! A do tego przygotowujemy kilka niespodzianek, które, mamy nadzieję, wbiją Was w podłogę :)

Dla kogo te warsztaty? Nie chcemy Was straszyć, ale im dalej zaczniemy, tym dalej zajdziemy i chcemy, aby poziom był wysoki. Program będzie przewidywał, że słuchacze znają podstawy obsługi aparatu, korzystają aparatów z wymienną optyką, potrafią użyć lamp błyskowych, przynajmniej w TTLu. Najwięcej zyskają fotografowie, którzy pracują lub chcą pracować aparatami zawodowo i potrzebują zastrzyku motywacji, wiedzy i całego mnóstwa gotowych rozwiązań. Dobrym wyznacznikiem poziomu jest film o ostrości - warsztaty będą wyglądały podobnie, z tą różnicą, że będą trwały 32x, może 40x razy dłużej i oczywiście będziemy mogli w dowolnym momencie zatrzymywać się i rozjaśniać niejasności, odpowiadać na pytania, tak, aby każdy wszystko zrozumiał.

Program

Program warsztatów jest gotowy, ale to wciąż żywy organizm i każdego dnia dopisujemy coś nowego. Nie chcemy jeszcze oficjalnie określać kształtu programu, bo chcemy aby zakres przedstawianej wiedzy był ogromny i będziemy nad nim jeszcze pracowali. Wiemy jednak o czym powiemy na pewno:

 • historia (30 min.) - jak wyglądała droga od pomysłu na DR5000 do pierwszego zlecenia, skąd pozyskaliśmy środki na pierwszy aparat, dlaczego pierwsze decyzje wpływają na nas do dziś
 • motywacja (30 min.) - dlaczego po studiach nie zostaliśmy programistami, co dobrego przyszło do nas wraz z fotografią komercyjną i czy była to droga trudna, na ile wykształcenie pomogło nam w pracy
 • inspiracja (45 min.) - wskażemy konkretnych fotografów, którzy inspirowali nas, gdzie i jak szukaliśmy wiedzy, opowiemy o wartości wiedzy ponad sprzętem (4 książki za 300zł to większa wartość niż Canon 1Dx za ponad 23 000zł)
 • sprzęt (1,5 godz.) - otworzymy nasze torby, pokażemy każdy najmniejszy element naszego sprzętu, opowiemy o jego zaletach, wadach i zastosowaniu, opowiemy o użyciu sprzętu, ustawianiu ekspozycji, światła, świadomym stosowaniu różnych rodzajów modyfikatorów światła, filtrów, obiektywów, lamp, itd. (np. kiedy używamy różnych rodzajów filtrów, dlaczego stosujemy dane obiektywy, jak wykorzystujemy niedoskonałości różnych modeli lamp, kiedy stosujemy płytkie, a kiedy głębokie okty, itd)
 • dziedziny (45 min.) - będziemy posiłkowali się naszym portfolio, czyli będzie o fotografii ślubnej, biznesowej, produktowej, reklamowej, o pracy przy sesjach dla klientów indywidualnych oraz dużych korporacji, o własnych projektach
 • technologia (3 godz.) - pokażemy i opowiemy o tym czego nie widać, czyli jak działa cały nasz sprzęt i jak w sytuacjach awaryjnych symulujemy brakujące elementy wyposażenia (np. jak poradziliśmy sobie podczas zdjęć w Holandii, kiedy do kanału spadł nam jedyny softbox lub jak wyzwalaliśmy lampy, gdy zawiodły wszystkie wyzwalacze radiowe)
 • techniki fotografowania (4,5 godz.) - od stworzonych przez nas samych zasad kompozycji przez strobist, aż po portret studyjny z użyciem światła błyskowego, ciągłego i zastanego
 • edycja (30 min.) - jak tworzymy reportaże spójne, jak dobieramy kadry, aby reportaż jako całość miał większą wartość niż suma pojedynczych zdjęć, jak wpływa to na odbiór
 • sztuczki (45 min.) - jak wyciągamy ze sprzętu 101% jego możliwości (np. jak przy użyciu dowolnej lustrzanki błyskać lampą na 1/8000 bez użycia trybów HSS/FP)
 • podróże (30 min.) - opowiemy o podróżach zagranicznych, o tym jak je organizować i jak transportować duże ilości drogiego sprzętu, tak aby go nie zgubić, nie stracić zdjęć i jak odnaleźć się w obcym kraju
 • zdjęcia (30 min.) - będziemy pokazywali Wam nasze najciekawsze zdjęcia i opowiemy jak je wykonaliśmy, jakiego sprzętu użyliśmy, jak ustawiliśmy wszystkie parametry, skąd wpadliśmy na pomysł (np. zdjęcie w deszczu pod Moulin Rouge w Paryżu czy na ścianie MuCEM w Marsylii)
 • postprodukcja (3 godz.) - pokażemy przykładowy reportaż w Lightroomie, na Waszych oczach wykonamy wszystkie czynności "przy komputerze", pokażemy jak korygujemy całe serie zdjęć, jak ustawiamy balans bieli, a później damy Wam dotknąć naszych RAWów w Lightroomie i skończymy na profesjonalnej archiwizacji danych
 • firma (45 min.) - o naszym istnieniu na rynku komercyjnym, jak zdobywamy i przyciągamy klientów, jak wyceniamy naszą pracę, jak skutecznie reklamujemy się i wyróżniamy na tle konkurencji

Podczas warsztatów będziemy fotografowali aparatami PhaseOne, a więc do naszej dyspozycji będą najbardziej doskonałe urządzenia fotograficzne jakie opracowała ludzkość! Te aparaty wywracają światopogląd każdego fotografa i chcemy, aby każdy z uczestników wyszedł odmieniony. A to oznacza, że zahaczymy również o Capture One :)

W pracy w studiu będziemy korzystali z lamp marki Profoto. To fenomenalne lampy błyskowe, idealne do pracy w studiu, ale również zasilane bateryjnie. To lampy o niewiarygodnie krótkim czasie błysku, o ogromnej powtarzalności błysków i nieprzeciętnej niezawodności. To najlepsze lampy jakie są - i to nie jest wyłącznie nasze zdanie :)

Przy precyzyjnej pracy z kolorami pomagą nam dwaj najwięksi producenci profesjonalnego sprzętu dla grafików - Eizo i X-Rite. Będziemy mieli do dyspozycji profesjonalne monitory Eizo oraz kalibratory i wzorniki barw firmy X-Rite, dzięki czemu pokażemy Wam świat kolorów dokładnie w taki sposób w jaki my widzimy go na codzień! Koniecznie zabierzcie swoje aparaty i komputery! :)

Pierwszego dnia warsztatów zaplanowaliśmy część praktyczną, przy której będzie pracowała z nami modelka. I to nie byle jaka! Udało nam się zaangażować jedną z uczestniczek programu Top Model i to na tyle wyrazistą, że nikt nie będzie miał problemu z jej identyfikacją!

Każdy z uczestników otrzyma prezent niepodziankę :) Tak, zdobyliśmy sponsorów i dla uczestników przygotujemy bardzo wartościowe upominki. Myślę, że nikt się nie spodziewa się prezentów, aż tak wartościowych, ale ich wartość detaliczna będzie czterocyfrowa :)

Data i lokalizacja: zapisy zamknięte

Pierwsza odsłona odbędzie się w Warszawie i w tym momencie pomysł organizacji warsztatów w innych miastach wstrzymujemy przynajmniej do późnej jesieni. Wiemy, że potencjalni uczestnicy są rozsiani po całej Polsce, ale to w Warszawie mamy naszym zdaniem najlepsze polskie studio fotograficzne, najwięcej sprzętu i znamy najwięcej wspaniałych ludzi, którzy pomogą nam zorganizować warsztaty na najwyższym dr'owym poziomie. Teraz, wiosną, zapraszamy Was więc do stolicy, do studia PinUp.

Pin-Up Studio to wyjątkowe miejsce w samym centrum Warszawy, dostosowane są do potrzeb planów zdjęciowych i filmowych oraz eventów. W 2013 roku poszerzona o nowe hale.

W budynku byłej drukarni Expresu Wieczornego i Sztandaru Młodych mieszczą się nowoczesne studia fotograficzne i hale eventowe. Ponad 2000 m² powierzchni obejmującej 5 różnych przestrzeni, bezpośrednio połączonych ze sobą, pozwala realizować dowolne pomysły i aranżować pod indywidulane potrzeby.

Na pierwszą edycję zapraszamy 11 kwietnia 2015. Spędzimy ze sobą 2 dni więc, zarezerwujcie sobie również 12 kwietnia 2015.

Plan:

Piątek:

 • 18:00 - zakwaterowanie w pięciogwiazdkowym hotelu Intercontinental

Sobota:

 • 07:45 - transfer z hotelu do studia
 • 08:00 - wykład
 • 10:00 - przerwa kawowa
 • 10:15 - wykład
 • 13:00 - przerwa obiadowa
 • 14:00 - praca z modelką
 • 16:00 - przerwa kawowa
 • 16:15 - wykład z elementami praktycznymi, praca z modelką
 • 19:00 - przerwa kawowa
 • 19:15 - wykład z elementami praktycznymi
 • 21:00 - transfer do hotelu

Niedziela:

 • 07:45 - transfer z hotelu do studia
 • 08:00 - wykład z elementami praktycznymi
 • 10:00 - przerwa kawowa
 • 10:15 - wykład z elementami praktycznymi
 • 13:00 - przerwa obiadowa
 • 14:00 - wykład z elementami praktycznymi
 • 16:00 - przerwa kawowa
 • 16:15 - wykład
 • 19:00 - przerwa kawowa
 • 21:00 - zakończenie

Zapisy i cena: 5000 zł

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w warsztatach zapraszamy do kontaktu pod adresem warsztaty@dr5000.com. Dziś pierwsza okazja, dla tych, którzy już wiedzą, że będą to warsztaty totalne i nie wyobrażają sobie, żeby ich tam nie było. Ilość miejsc jest ograniczona, decydująca będzie kolejność zgłoszeń.

Koszt uczestnictwa w warsztatach to 5000zł i jest to równowartość ceny minimalnej podstawowego reportażu ślubnego w naszym wykonaniu (stąd nazwa - DR5000!). W ramach tej kwoty zapewnimy Wam dwa niepowtarzalne dni, które zostaną w Waszej świadomości już na zawsze, ale także bardziej przyziemne uciechy, jak wyżywienie, dwa noclegi w pięciogwiazdkowym Intercontinentalu oraz transfer między studiem i hotelem.