Jesteśmy rodzeństwem, które poza więzami krwi
połączyła ogromna pasja, zawód i wspólne cele.

Mistrzostwo świata

Wczoraj na Instagramie prosiłem o trzymanie kciuków i wcześniej zapowiadałem nasz debiut – otrzymaliśmy propozycję fotografowania Zimowych Mistrzostw Seniorów i Młodzieżowców w Pływaniu. Podeszliśmy do tego z ogromną rezerwą, bo nigdy wcześniej nie mieliśmy nawet epizodycznego kontaktu z fotografią sportu, a czytałem, że lekko nie będzie. Do tego okazało się, że pływanie to w ogóle jeden z najtrudniejszych sportów do fotografowania, bo zawodnicy przez bardzo krótkie ułamki sekund wynurzają się nad powierzchnię wody i trzeba być o krok przed nimi. Na miejscu zorientowaliśmy się, że pływają niewiarygodnie szybko. Osiągają zawrotne prędkości i bardzo, bardzo ciężko jest łapać ostrość. A może wcale nie? :)

Dziś jesteśmy po wszystkim i trochę trudno nam uwierzyć w to co się działo. Wczoraj, bez przygotowania merytorycznego, bardzo szybko odnaleźliśmy się w sytuacji i po prostu wciskaliśmy spust. Ekspozycja, ostrość, automatyczne ISO – wszystko działało perfekcyjnie, dawało dokładnie takie efekty, jakich oczekiwaliśmy i to bez najmniejszego wysiłku. Dziś mamy jeden wielki zbiorczy wniosek. Fotografię dotknął dwudziesty pierwszy wiek. Wystarczy wejść do sklepu, kupić aparat i każdy jest fotografem. Oczywiście, w tej dziedzinie wiele pracy przed nami, nie jedziemy na olimpiadę, ale już wiemy, że niepotrzebnie się obawialiśmy. Zwłaszcza pod kątem sportu, technika osiągnęła niesamowity poziom doskonałości, jest jak magia, a aparaty szokują swoją doskonałością.

Fotografowaliśmy Nikkorem 70-200mm f/2.8G VR II (zdecydowanie był zbyt krótki, ale zabraliśmy co mamy) oraz M.Zuiko 40-150mm f/2.8 z telekonwerterem x1.4. Poniżej kilka kadrów, wręcz nudne serie, ale to pokazuje jak strasznie doskonałe są te aparaty. Zawodnicy przepływają około 2 metrów w sekundę i większość czasu są całkowicie zanurzeni, a po oddech wynurzają się może na sekundę. Mamy dziesiątki takich zdjęć (możemy wybierać miny!), wszystkie ostre, i nikt nie wie jak to jest zrobione…


7 komentarzy

 • Tymek's Gravatar Tymek
  20 grudnia 2014 at 21:12 | Permalink

  Pierwszy komentarz bardzo rzeczowy widzę :) Niestety nikt kto nie miał styczności z takimi fuchami nie rozumie, że już te nudne kadry to zaliczone zlecenie. Trafiliście mistrzów w locie i za to płacą redakcje. Wracając do sprzętu to ja miałem możliwość pofocić nową 400tkę FL Nikkora i jeśli będziecie mieli do niego dostęp, koniecznie go spróbujcie. Nigdy nie widziałem lepszego obrazka z mojego D4 a zdarzyło mi sie działać na najlepszych tele Nikona. Jeśli to wasz pierwszy materiał to brawo!

  • dr5000's Gravatar dr5000
   20 grudnia 2014 at 22:09 | Permalink

   Dzięki! No nie każdy chyba zrozumiał intencje tego wpisu. To całe serie ostrych zdjęć i dla nas to zaskoczenie, że wszystkie są tak idealnie wyostrzone, jedno za drugim. Nie wiem jak Nikkor 400 może ostrzyć jeszcze lepiej, ale jeśli prawdą jest to co piszesz, to otwieram oczy ze zdumienia. Znam zasadę działania AFu i nie mogę uwierzyć, że działa to tak sprawnie, że nadąża…

 • Kuba's Gravatar Kuba
  20 grudnia 2014 at 21:23 | Permalink

  hmm dziś przez chwilę miałem w rękach Olympus OM-D E-M1 i powiem szczerze ze fajnie „to” wygląda… hmm co byście wybrali d610 czy E-M1 ? …jeśli chodzi o taki zwykłe porównanie obrazka ? głębia, kolory, iso.

  • dr5000's Gravatar dr5000
   20 grudnia 2014 at 21:58 | Permalink

   Zwykłe porównanie obrazka jest takie samo jak porównanie matryc – większa matryca, to wyższa jakość obrazu (ISO, płytsza głębia). Pamiętaj jednak, że aparat, cały system to nie sama jakość obrazka. W ten sposób rozumując, Sony RX100 III byłby słaby, a nie jest :)

 • Amatorzdj's Gravatar Amatorzdj
  22 grudnia 2014 at 03:29 | Permalink

  Ludzie zrozumcie tez trudnosc dobrego uchwycenia plywaka podczas plywania, on nie pozuje do zdjec i nie przeklada specjalnie wolniej rak tylko po to aby wyszly ciekawe zdjecia z imprezy sportowej.
  Gratuluje tego „pierwszego razu” i profesjonalizmu, chetnie obejrze wiecej fotek z zawodow :)

 • Piotr's Gravatar Piotr
  2 stycznia 2015 at 14:12 | Permalink

  Na początku wszystkiego dobrego w 2015! Samych tak doskonałych zdjęć, jak te u góry :)

  Pochwalicie się EXIFem? (to jedyne czego brakuje mi przy Waszych zdjęciach)

 • marcin's Gravatar marcin
  14 kwietnia 2015 at 08:12 | Permalink

  Gratuluję, ale sport to nie tylko zamrazanie ruchu lecz również pokazywanie ruchu na dłuższych czasach.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *