Presety stworzone przy pracy.

DR.prst to zestaw presetów do Adobe Lightroom, który rozwijał się razem z nami. Krok po kroku staraliśmy się ulepszać środowisko pracy i tak stworzyliśmy trzy zestawy gotowych ustawień, które w ogromnym stopniu odmieniły nasz workflow. DR.pro drastycznie przyspieszył i usystematyzował podstawowe czynności, DR.gram zastąpił Instagram (w RAWach!), a DR.kit wiele nauczył i pomógł zrozumieć jak działa i z czego składa się Instagram.

DR.pro

Zestaw skrótów ułatwiający korzystanie z LR przy pomocy myszki, bez potrzeby dotykania suwaków!

DR.gram

Jeśli uwielbiasz Instagram, spodoba Ci się ten zestaw. Efekt nie jest tak „insta”, ale za to na RAWach!

DR.kit

Jak powstał Instagram? Jak symulować cross processing czy spadek kontrastu? Ten zestaw uczy! Organoleptycznie!

Pobierz

DR.pro

Jedną z podstawowych wad Lightrooma jest brak skrótów klawiatury do jego podstawowych funkcji, takich jak suwaki ekspozycji, kontrastu czy saturacji, ale też do samych presetów. Niestety wielogodzinna, precyzyjna praca wyłącznie myszką czy tabletem jest trudna, męcząca, wręcz irytująca i z czasem zauważyliśmy, że suwaki można obsługiwać presetami. Tak powstał zestaw, w którym wystarczy kliknąć preset, aby odszumić odrobinę lub kliknąć inny preset, aby odszumić bardziej. Okazało się, że do odszumiania używamy wyłącznie trzech kombinacji i absolutnie nie ma sensu każdorazowe choćby otwieranie panelu odszumiania.

W każdej kategorii (balans bieli, kontrast, saturacja, itp.) znajduje się jeden preset oznaczony gwiazdką. To ustawienie początkowe i na jednym przykładowym zdjęciu należy zastosować wszystkie te ustawienia, a następinie zapisać je jako początkowe, „Set Default”. Od tej pory każdy dodany do biblioteki plik będzie ustawiany do presetów z gwiazdkami i dokonując edycji ustawień za pomocą DR.pro, zawsze wiadomo od czego wyszliśmy i jak do tego wrócić, absolutnie bez potrzeby resetowania wszystkich ustawień.

Czy to ma sens? Oczywiście! Każda udana próba przyspieszenia pracy to zysk sekund. Dwóch, trzech, może pięciu. Pozornie to nie wiele, ale dla 3000 zdjęć z jednego reportażu to prawie godzina, dwie, może pięć! To jednak nie wszystko. Dla nas zbyt wiele możliwości to chaos, nic dobrego. Nigdy nie była nam potrzebna wartość kontrastu na +12, -27, +1, zawsze woleliśmy skalę mało, średnio, dużo. Wbrew pozorom, te ogólne wartości są dużo bardziej precyzyjne. Wartość „średnio” można z czasem zmienić, większyć i dopasować idealnie do własnych preferencji, a to rezulataty precyzyjne.

Oczywiście z czasem, każdy użytkownik może nadpisać wszystkie zasugerowane przez nas wartości. Każdy ma inny smak, inaczej postrzega kolory, ostrość i może chcieć pracować w ten sposób, ale po swojemu. I super! Ten zestaw ma pokazać wydajny i efektywny workflow, nie narzucać konkretnych, określonych wartości suwaków.

DR.gram

Wraz z pojawieniem się pierwszych aparatów z WiFi, praktycznie całkowicie przenieśliśmy Instagram z telefonu do aparatu. Oczywiście iPhone to nie jest zły aparat, ale to stratne, skompresowane JPEGi, które świetnie wyglądają jedynie na wyświetlaczu telefonu. Fotografując przy użyciu aparatu zapisywaliśmy RAWy i to dobrze, ale nie wiadomo było co z nimi zrobić dalej. Skasować? Obrobić? Obrabialiśmy, starając się zachować estetykę filtrów Instagramu i tak powstał cały zestaw presetów pozwalających upodobnić RAWy do zdjęć publikowanych na Instagramie. Nie są idealne, ale chyba nikt nie połapał się, że część z naszych publikacji na Instagramie to wcale nie są oryginalne filtry :)

DR.kit

Im bliżej początków naszej fotografii, tym więcej wiedzieliśmy i korzystaliśmy z obróbki. Do tego stopnia, że pierwsze nasze zdjęcia rozcinaliśmy na warstywy kolorów zapamiętanych – skóry, nieba, trawy, itd. Dziś jesteśmy wyjątkowo daleko od nas samych sprzed kilku lat, ale wiedza którą wtedy zdobyliśmy pomogła nam stworzyć DR.gram, pomaga nam programować profile barwne czy ustawienia w aparatach. DR.kit to zestaw presetów, które mają pomóc zrozumieć wiele procesów zachodzących podczas obróbki zdjęć. Jak w Lightroomie wykonać „cross processing”? Jak „zbić kontrast”? Jak „zmiażdżyć bleki”? To pytania zrozumiałe tylko dla nas, ale same presety są na tyle wymowne, że wystarczy kliknąć i wszystko staje się jasne.

Jak działają presety?

Najedź myszką na dowolne zdjęcie, a po chwili pojawi się to samo zdjęcie bez obróbki presetem. Dobrej zabawy :)


#drprst

Niech ten hashtag, na Instagramie, na Facebooku, wszędzie gdzie to tylko możliwe, będzie znakiem rozpoznawczym, że pracujecie przy użyciu naszych presetów. Chcemy, aby to do nas wróciło i chcemy widzieć efekty Waszej pracy. Co zrobimy z tą wiedzą? Raz na jakiś czas będziemy wyłapywać perełki i stworzymy galerię najciekawszych fotografii oznaczonych tagiem #drprst (oznaczając swoje zdjęcia wyrażasz zgodę na ich zamieszczenie na poniższej galerii). Tu, na tej stronie będziemy, mamy nadzeję sktuczenie, promowali Wasze prace!


Pobierz

Presety udostępniamy wyłącznie użytkownikom, którzy subskrybują nasz newsletter. Aby pobrać DR.prst w poniższe pole wpisz adres, na który otrzymujesz newsletter i kliknij „pobierz”. Jeśli nie jesteś naszym subskrybentem, zapisz się!


Co dalej?

W przyszłości będziemy rozwijali i udostępniali nowe wersje presetów. Z czasem postaramy się rozwinąć część opisową, tak, aby jeszcze dokładniej zaprezentować zastosowanie każdego z presetów. Bardzo chcemy poznać Wasze zdanie na ich temat, chcemy widzieć efekty pracy i słuchać opinii, tu w komentarzach. Jeśli coś nawet nie działa jak powinno, nie jest wystarczająco precyzyjne lub nie spełnia Twoich oczekiwań – zostaw komentarz, zobaczymy co da się zrobić! :)

36 Comments

 1. Tomasz...K's Gravatar Tomasz...K
  22 grudnia 2014 at 00:41 | Permalink

  Miły,i długo oczekiwany prezent, w dodatku świąteczny :D .Te presety to coś czego było mi trzeba :), wielkie dzięki !. Również życzę wam wesołych świąt, pozdrawiam. :)

  • Tomasz's Gravatar Tomasz
   22 grudnia 2014 at 16:24 | Permalink

   Miły,i długo oczekiwany prezent, w dodatku świąteczny :D .Te presety to coś czego było mi trzeba :), wielkie dzięki !. Również życzę wam wesołych świąt, pozdrawiam. :)

 2. Jarek's Gravatar Jarek
  22 grudnia 2014 at 00:50 | Permalink

  Po pierwsze – dzięki za podzielenie się Waszą pracą czy w ten czy w inny sposób.
  Po drugie – dopiszcie może, że to jest jedna spakowana paczka, w której znajdują się 3 foldery (nazwane powyżej nad filmem). Widocznie co niektórzy mają problem, bo myślą, że każdą paczkę trzeba pobierać osobno.
  Po trzecie – Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego, owocnego, pracochłonnego 2015 Roku.
  Po czwarte – cieszę się, że natrafiłem na Was w necie.
  Po piąte – more, more, more.

  Pozdrawiam Jarek

  • Rafi's Gravatar Rafi
   23 grudnia 2014 at 13:48 | Permalink

   Potwierdzam w każdym calu!
   Jarek stworzył genialny wpis, pod którym mogę się tylko podpisać… dzięki dzięki dzięki DR5000

 3. Łukasz's Gravatar Łukasz
  22 grudnia 2014 at 08:41 | Permalink

  Dziękuję i pozdrawiam!

 4. MiNos's Gravatar MiNos
  22 grudnia 2014 at 15:11 | Permalink

  Super presety – dzięki :)
  Jak dla mnie przydało by się do każdego preseta dodać przykładowe zdjęcie, do którego został użyty tak by było wiadomo do jakiej tonacji dany preset najlepiej pasuje

 5. Adrian Barcik's Gravatar Adrian Barcik
  22 grudnia 2014 at 20:36 | Permalink

  Strasznie Wam dziękuję za te presety! Miałem przelotną styczność z VSCO i było ich dziesiątki i to jest właśnie to co ta skala od -100 do 100. Za dużo możliwości! Dla odmiany DR.prst są mega użyteczne! Nawet jak coś trzeba poruszać suwakami, to dają idealną bazę do dłubania. Zwłaszcza DR.kit jest cudowny! Pytania – nie odszumiacie zdjeć czy odszumianie ustawiacie suwakami? Czy będzie coś więcej w DR.kit w aktualizacjach?

 6. Kacper's Gravatar Kacper
  22 grudnia 2014 at 21:27 | Permalink

  A jakiego presetu/ów użyliście w sesji z Miss Ferreira?

 7. DM's Gravatar DM
  22 grudnia 2014 at 22:00 | Permalink

  Dzieki bardzo i zarazaem Wesołych Swiąt !!:)

 8. Agnieszka's Gravatar Agnieszka
  22 grudnia 2014 at 22:04 | Permalink

  Dzięki, Dzięki, Dzięki :)

 9. crazy_miki's Gravatar crazy_miki
  23 grudnia 2014 at 08:19 | Permalink

  Kawał dobrej roboty, szacun. Wesołych świąt :)

 10. Iwo's Gravatar Iwo
  23 grudnia 2014 at 10:06 | Permalink

  Fajny prezent, dzięki :) Wesołych Świąt!

 11. Michał's Gravatar Michał
  23 grudnia 2014 at 10:33 | Permalink

  Dzięki wielkie za prezent :) Pozdrawiam i Wesołych Świąt :)

 12. majeczek78's Gravatar majeczek78
  24 grudnia 2014 at 07:33 | Permalink

  Dzięki. Rewelka. Pozdrawiam i Wesołych Świąt

 13. ARek's Gravatar ARek
  24 grudnia 2014 at 15:25 | Permalink

  Witam. Super sprawa z tym prezentem. W wolnej chwili przetestuję sobie bo uwielbiam wasze prace i te kolorki. Wszystkiego Najlepszego i Wesołych Świąt. Po testach coś jeszcze napiszę co i jak.

 14. Damian's Gravatar Damian
  25 grudnia 2014 at 10:43 | Permalink

  Witam.
  Jestem mile zaskoczony tą inicjatywą. Super sprawa z tymi presetami. Trzymam kciuki za Was i mam nadzieję, że ten program będzie dalej rozwijany. :)
  Pozdrawiam.

 15. Adrian's Gravatar Adrian
  25 grudnia 2014 at 20:53 | Permalink

  czy są jakieś do tego skróty w lightroomie ??
  jeśli nie to czy wybieranie opcji presets i później korygowanie tego nie jest procesem ciut wolniejszym niż suwaki??
  mówię tu o DR pro?

 16. notdot's Gravatar notdot
  27 grudnia 2014 at 19:34 | Permalink

  Właśnie się bawię i jedyne co mogę powiedzieć to WOW, kawał dobrej roboty. Dzięki

 17. Marcin Szumański's Gravatar Marcin Szumański
  28 grudnia 2014 at 17:42 | Permalink

  Na tle dobrze znam Lightrooma, że każdy z „efektów” jestem w stanie sam sobie wykręcić, ale niech mnie kule biją, jeśli kilka lat temu nie chciałbym Was całować po czymkolwiek za te gotowce :) Super sprawa dla newbie, polecam wszystkim gotowe presety i jeszcze mocniej zachęcam do rozkminiania ich: co i jak działa i co i czym skutkuje.

  Do siego dwatysiącepiętnastego!

 18. Nokian's Gravatar Nokian
  29 grudnia 2014 at 22:43 | Permalink

  Dzięki właśnie się bawię. Szczęśliwego Nowego Roku

 19. szuwar's Gravatar szuwar
  1 stycznia 2015 at 01:12 | Permalink

  Autentyczne chapeau-bas.
  Za unikalnie pozytywne osobowości w ogóle, oraz za każdą małą inspirację – w szczególe.
  Z takimi ludźmi można się zgubić w ciemnym lesie. Co najmniej ;)

 20. teo's Gravatar teo
  22 stycznia 2015 at 13:20 | Permalink

  Jesteście mistrzami!! Będziecie focić na moim weselu :))

 21. berez's Gravatar berez
  17 marca 2015 at 18:21 | Permalink

  Na wejściu to należą się wam podziękowania..
  Dla mnie, który postanowił połączyć hobby z pracą wasza strona jest mega kopniakiem energii i motywacji. Wiem, że początki od zawsze są bardzo trudne, ale motywacja i ciężka praca przyniesie efekt. Jesteście najlepszym na to przykładem.
  To że pracujecie na Lightroomie tylko potwierdza moje przekonanie, że nie sztuką jest obrabianie wszystkiego w Photoshopie a jedynie dokonywanie delikatnych edycji w cyfrowej ciemni.
  Presety które udostępniacie napewno pozwalają uszeregować własne narzędzia pracy i własnego doświadczenie.
  Dzięki jeszcze raz i oby do zobaczenia na warsztatach

 22. Anna's Gravatar Anna
  14 kwietnia 2015 at 23:09 | Permalink

  Gotowe presetsy są dobre na początek, używanie ich jest złudne, szczególnie bez wiedzy o tym co konkretnie się robi. Są one dobre by sprawdzić co dana rzecz robi/zmienia.

 23. Alicja.P's Gravatar Alicja.P
  23 lipca 2015 at 21:42 | Permalink

  Cześć :) jestem amatorką i mam pytanie czy udostępnicie kiedyś profile do lightrooma – w jednym filmiku przy okazji obrabiania zmienialiście ten profil i zdjęcie jest piękniejsze :) jeżeli nie to stwórzcie filmik jak stworzyć taki profil dla siebie – wy umiecie przekazywać wiedzę.

 24. kamil's Gravatar kamil
  7 września 2015 at 11:40 | Permalink

  Zakochałem się w Was od pierwszej minuty na yt To jest prawdziwa pasja fotografii. Zdjęcia wow są super ( bo nie da sie krócej opisać tego) a prst-y rewelacja Chciał bym kiedyś z Wami popracować :)

 25. Dawid's Gravatar Dawid
  4 stycznia 2016 at 16:27 | Permalink

  Wracajcie na youtuba czekamy na was ;)

 26. Pracownia Męskich Portretów's Gravatar Pracownia Męskich Portretów
  9 stycznia 2016 at 12:57 | Permalink

  Hej :)
  Presety są świetne i strasznie się cieszę że je udostępniliście :)
  Mam tylko jeden (chyba) problem, nie mam w folderze tych normalnych presetów z gwiazdką?
  Coś przeoczyłem?
  Pozdrawiam

 27. Przem's Gravatar Przem
  16 stycznia 2016 at 03:12 | Permalink

  Dziękuję
  Miło spotykać pasjonatów.

 28. Tomasz's Gravatar Tomasz
  3 lutego 2016 at 20:47 | Permalink

  A kiedy będzie obiecana wersja 2.0?

 29. Sławek's Gravatar Sławek
  21 marca 2016 at 19:49 | Permalink

  Dziękuję za presety .Są pomocne a wy jesteście świetni .Pozdrawiam

 30. Sebastian's Gravatar Sebastian
  11 czerwca 2016 at 15:17 | Permalink

  Bardzo dziękuję za presety, bardzo się przydają :) pozdrawiam :)

 31. Kihas's Gravatar Kihas
  31 sierpnia 2016 at 19:56 | Permalink

  Szkoda ze nie ma do ACR :(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *